Równość kobiet i mężczyzn w procesach podejmowania decyzji ekonomicznych – narzędziem zmiany społecznej.

Polecane linki

europa

analizy

rodzicielski

rodzina

rownetraktowanie

Socjolożka Małgorzata Fuszara będzie pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania. - Bezstronna, niezaangażowana politycznie, kompetentna. Dawno powinna być na tym stanowisku - oceniła w rozmowie z Tokfm.pl prof. Magdalena Środa, etyczka z UW. Prof. Fuszara na stanowisku zastąpi Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, która została wybrana do europarlamentu.


Prof. Małgorzata Fuszara jest dyrektorką Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim, współtwórczynią Gender Studies na UW oraz współautorką pierwszego w Polsce projektu ustawy o równym statusie kobiet i mężczyzn. Jako prawniczka i socjolożka specjalizuje się w zagadnieniach związanych z socjologią polityki, gender studies, socjologią mniejszości etnicznych, kulturowych i społecznych oraz socjologią prawa. Kieruje także Ośrodkiem Badań Społeczno-Prawnych nad Sytuacją Kobiet. Na stanowisku zastąpiła Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, która została wybrana do Parlamentu Europejskiego.

Ministra w gabinecie cieni Kongresu Kobiet

Prof. Fuszara działa w ramach Kongresu Kobiet - jest członkinią rady programowej Kongresu oraz ministrą ds. równości płci i przeciwdziałania dyskryminacji w tzw. gabinecie cieni tej organizacji. "To fantastyczna nowina, ponieważ od lat środowiska równościowe domagały się od rządu, by to stanowisko objęła ekspertka a nie polityczka" - napisała w oświadczeniu na swojej stronie Fundacja FEMINOTEKA, zajmująca się prawami kobiet.

Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania ma realizować politykę Rady Ministrów w zakresie równego traktowania i zapobiegania dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość i inne cechy. Informację o nominacji podała Małgorzata Kidawa-Błońska, rzecznik rządu.

Środa: "Chapeau bas dla Donalda Tuska"

- Jedyny komentarz, jakiego mogę udzielić, będzie entuzjastyczny - komentuje w rozmowie z Tokfm.pl prof. Magdalena Środa, etyczka i filozofka z UW. - To osoba bezstronna, niezaangażowana politycznie, kompetentna. Dawno powinna być na tym stanowisku - stwierdziła.

Według prof. Środy nowa pełnomocnik będzie "niemedialna w dobrym sensie tego słowa". Nasza rozmówczyni podkreśliła, że prof. Fuszara działa w różnych ciałach unijnych i świetnie porozumiewa się w kilku językach. - Chapeau bas dla Donalda Tuska za to, że uznał, że potrzebuje w rządzie eksperta. Mam nadzieję, że właśnie na tym polega ta głęboka rekonstrukcja rządu. Bardzo dobry początek - przyznała.

"Kwintesencja zdrowego rozsądku i kompetencji"

Na ile jednak prof. Fuszara będzie mogła wpłynąć na politykę rządu, skoro do wyborów parlamentarnych pozostał nieco ponad rok? Prof. Środa podkreśla, że nowa pełnomocnik będzie kontynuować prace poprzedniczki. - To bardzo ważny moment, trzeba wiele rzeczy załatwić. Trzeba pokazać Europie, że Polska jest krajem nowoczesnym, mimo tego, co się dzieje wokół klauzuli sumienia. Krajem, który troszczy się o osoby wykluczone i przeciwdziała dyskryminacji - podkreśliła etyczka.

Prof. Fuszara w 1996 roku współtworzyła pierwszy w Polsce projekt ustawy o równym statusie kobiet i mężczyzn. Mocno popiera też parytet płci na listach wyborczych. Prof. Środa obruszyła się jednak na stwierdzenie, że nowa pełnomocnik jest kilka kroków w lewo od większości polskiej klasy politycznej. - To nieuzasadniona plotka. Nie znam osoby bardziej apolitycznej i apartyjnej. To kwintesencja zdrowego rozsądku i kompetencji - zaznaczyła etyczka.

"Wybitna naukowiec i ekspertka"

- To fantastyczna informacja dla naszego środowiska - cieszyła się w Radiu TOK FM Joanna Piotrowska, prezeska Fundacji Feminoteka. - Środowiska równościowe od lat apelowały, żeby pełnomocnikiem została osoba, która jest ekspertką w tej dziedzinie, a nie polityczka. Do tej pory nie udawało się uzyskać tego efektu. Pamiętamy Elżbietę Radziszewską, która była wielką pomyłka, Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, która nie była ekspertką, choć szybko się uczyła - mówiła.

Piotrowska podkreślała, że prof. Fuszara to wybitna, znana na całym świecie naukowiec. -Być może to nareszcie wyraz tego, że rząd będzie popierał politykę równościową i będzie to polityka z prawdziwego zdarzenia - skwitowała.

Źródło: TOK FM

Najważniejsze aktualności

 • Równość w biznesie - 2 lata projektu za nami!

  Równość w Biznesie - 2 lata projektu za nami! Co się wydarzyło w ciągu ostatnich 24 miesięcy?  Blisko 30 Ambasadorów Równości w Biznesie, 10...

  Czytaj więcej...

 • Zakończenie kampanii informacyjnej Równości w Biznesie

  Z wielkim sukcesem zakończyła się ogólnopolska kampania „Równość w Biznesie”. Jej celem była zmiana świadomości społecznej w kwestii równości kobiet i...

  Czytaj więcej...

 • Powstało grono Ambasadorów Równości w Biznesie

  Przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, w ramach projektu Równość w biznesie, powstało grono Ambasadorów Równości w Biznesie. Minister Pracy i...

  Czytaj więcej...

 • HR na Śniadanie z projektem Równość w biznesie!

  Projekt Równość w Biznesie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej został partnerem spotkań HR na śniadanie - biznesowo-towarzyskich spotkań...

  Czytaj więcej...

 • Więcej kobiet w zarządzaniu - to się opłaca!

  Premiera Przewodnika dla firm, przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

  Czytaj więcej...

 • Po raz pierwszy w Polsce: Więcej równości, więcej korzyści w gospodarce

  Czym jest lepka podłoga, szklany sufit, aksamitne getto i co mają wspólnego z sytuacją kobiet na rynku pracy? Ministerstwo Pracy i Polityki...

  Czytaj więcej...

Newsletter

Polecane linki

europa

analizy

rodzicielski

rodzina

rownetraktowanie

 • Logotypy
 • Logotypy
 • Logotypy

Niniejsza strona internetowa jest wspierana w ramach wspólnotowego programu na rzecz zatrudnienia i solidarności społecznej – PROGRESS (2007 -2013), w projekcie pn. "Równość kobiet i mężczyzn w procesach podejmowania decyzji ekonomicznych - narzędziem zmiany społecznej". Program ten realizuje Komisja Europejska. Ustanowiono go w celu finansowego wspierania wdrażania celów Unii Europejskiej w obszarach zatrudnienia, spraw społecznych i równych szans, i tym samym program ten przyczynia się do osiągnięcia celów strategii "Europa 2020" w tych dziedzinach.

Siedmioletni program skierowany jest do wszystkich zainteresowanych stron, które mogą pomóc w kształtowaniu rozwoju odpowiedniego i efektywnego prawodawstwa oraz polityki w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych we wszystkich państwach UE-27, EFTA-EOG oraz państwach kandydujących i potencjalnych państwach kandydujących do UE. Dalsze informacje są dostępne pod adresem: http://ec.europa. eu/progress

Wyłączną odpowiedzialność za treść niniejszej strony ponosi autor. Komisja Europejska nie odpowiada za skutki związane z użyciem informacji zawartych na stronie. Informacje zawarte na niniejszej stronie internetowej niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko lub opinię Komisji Europejskiej.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej © 2013 | Designed by sm32 STUDIO