Równość kobiet i mężczyzn w procesach podejmowania decyzji ekonomicznych – narzędziem zmiany społecznej.

Polecane linki

europa

analizy

rodzicielski

rodzina

rownetraktowanie

Osiągnięcie równości płci w biznesie będzie możliwe dopiero za 80 lat - wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego o nierównościach między kobietami a mężczyznami.

Wszystkie dotychczasowe badania wskazują, że równość płci w biznesie oznacza wyższe PKB. Przede wszystkim dlatego, że wskaźnik efektywności w firmach ze zróżnicowanymi zarządami jest wyższy o 3-25%. Lepsza efektywność to wyższe wyniki finansowe - w latach 2005 - 2014 przedsiębiorstwa w których rządziły kobiety osiągały o 36% lepsze wyniki od pozostałych.

Jeśli firmy, społeczeństwa czy gospodarki chcą się rozwijać mówi Iwona Kozera, założycielka fundacji Liderek Biznesu oraz Partner EY, Lider Grupy Rynków Finansowych na Europę Centralną i Południową, to nie można czekać 80 lat na skorzystanie w pełni z talentów, które mają kobiety na całym świecie.

Pozytywny wpływ kobiet na rozwój przedsiębiorstw pokazuje także badanie przeprowadzone przez EY wśród 400 największych firm na świecie. 65% respondentów jest przekonanych, że kobiety w zarządach przyczyniają się do lepszych wyników finansowych, a 67% wskazuje także na niefinansowe wyniki - np. na większą innowacyjność czy zdolność do zatrzymywania najzdolniejszych pracowników w firmach.

EY sprawdzał także co pomaga kobietom w karierze zawodowej. 32% z nich wybrało równowagę między pracą a życiem prywatnym oraz elastyczny czas pracy (28%). Przede wszystkim ważne są, co potwierdziło 35% kobiet, warunki do rozwoju zawodowego.

Bez odpowiedniej motywacji łatwo wpadamy w krąg osób i liderów, którzy myślą, wyglądają i zachowują się tak samo jak my. Nieświadome uprzedzenia po stronie decydentów, twierdzi Katarzyna Twarowska, prezeska fundacji Liderek Biznesu oraz Dyrektor w Dziale Audytu EY, są głównym powodem powolnego tempa zmian.

Według EY kobiety muszą zadbać o własną promocję i wziąć karierę zawodową w swoje ręce. Potwierdza to 68% badanych (zarówno kobiet, jak i mężczyzn). Jest to szczególnie ważne w połowie kariery zawodowej - według 49% kobiet i 45% mężczyzn to jest najtrudniejszy moment w rozwoju zawodowym kobiet.

Póki co zaledwie 5% prezesów największych światowych firm w Fortune 500 to kobiety. Jeszcze gorzej jest wśród 250 największych spółek notowanych na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (FTSE 250) - tylko 0,3% prezesów to panie. Nieco lepiej jest na niższym szczeblu zarządzania - 18,5% kobiet na świecie zajmuje średnie stanowiska zarządcze, przy czym w większości nie są bezpośrednio związane z rozwojem biznesu.

Raport można pobrać tutaj.

Źródło: Fundacja Liderek Biznesu

Najważniejsze aktualności

 • Równość w biznesie - 2 lata projektu za nami!

  Równość w Biznesie - 2 lata projektu za nami! Co się wydarzyło w ciągu ostatnich 24 miesięcy?  Blisko 30 Ambasadorów Równości w Biznesie, 10...

  Czytaj więcej...

 • Zakończenie kampanii informacyjnej Równości w Biznesie

  Z wielkim sukcesem zakończyła się ogólnopolska kampania „Równość w Biznesie”. Jej celem była zmiana świadomości społecznej w kwestii równości kobiet i...

  Czytaj więcej...

 • Powstało grono Ambasadorów Równości w Biznesie

  Przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, w ramach projektu Równość w biznesie, powstało grono Ambasadorów Równości w Biznesie. Minister Pracy i...

  Czytaj więcej...

 • HR na Śniadanie z projektem Równość w biznesie!

  Projekt Równość w Biznesie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej został partnerem spotkań HR na śniadanie - biznesowo-towarzyskich spotkań...

  Czytaj więcej...

 • Więcej kobiet w zarządzaniu - to się opłaca!

  Premiera Przewodnika dla firm, przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

  Czytaj więcej...

 • Po raz pierwszy w Polsce: Więcej równości, więcej korzyści w gospodarce

  Czym jest lepka podłoga, szklany sufit, aksamitne getto i co mają wspólnego z sytuacją kobiet na rynku pracy? Ministerstwo Pracy i Polityki...

  Czytaj więcej...

Newsletter

Polecane linki

europa

analizy

rodzicielski

rodzina

rownetraktowanie

 • Logotypy
 • Logotypy
 • Logotypy

Niniejsza strona internetowa jest wspierana w ramach wspólnotowego programu na rzecz zatrudnienia i solidarności społecznej – PROGRESS (2007 -2013), w projekcie pn. "Równość kobiet i mężczyzn w procesach podejmowania decyzji ekonomicznych - narzędziem zmiany społecznej". Program ten realizuje Komisja Europejska. Ustanowiono go w celu finansowego wspierania wdrażania celów Unii Europejskiej w obszarach zatrudnienia, spraw społecznych i równych szans, i tym samym program ten przyczynia się do osiągnięcia celów strategii "Europa 2020" w tych dziedzinach.

Siedmioletni program skierowany jest do wszystkich zainteresowanych stron, które mogą pomóc w kształtowaniu rozwoju odpowiedniego i efektywnego prawodawstwa oraz polityki w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych we wszystkich państwach UE-27, EFTA-EOG oraz państwach kandydujących i potencjalnych państwach kandydujących do UE. Dalsze informacje są dostępne pod adresem: http://ec.europa. eu/progress

Wyłączną odpowiedzialność za treść niniejszej strony ponosi autor. Komisja Europejska nie odpowiada za skutki związane z użyciem informacji zawartych na stronie. Informacje zawarte na niniejszej stronie internetowej niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko lub opinię Komisji Europejskiej.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej © 2013 | Designed by sm32 STUDIO