Równość kobiet i mężczyzn w procesach podejmowania decyzji ekonomicznych – narzędziem zmiany społecznej.

Polecane linki

europa

analizy

rodzicielski

rodzina

rownetraktowanie

- W ciągu jednego pokolenia chcemy zlikwidować różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn - ogłosił we wtorek premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Każda firma zatrudniająca co najmniej 250 osób będzie musiała publikować przeciętne zarobki pracowników obu płci.


Różnica między pensjami kobiet i mężczyzn w Wielkiej Brytanii jest najmniejsza od 1997 r., gdy zaczęto je porównywać. Jednak panowie wciąż zarabiają przeciętnie o 9,4 proc. więcej. Największe dysproporcje dotyczą wykwalifikowanych pracowników sektora usług, np. elektryków, florystów czy kucharzy (prawie 25 proc.), operatorów maszyn (ok. 20 proc.), menedżerów i dyrektorów wyższego stopnia oraz barmanów i sprzątaczy (ok. 15 proc.). Najmniej dyskryminowane są panie pracujące w administracji i obsłudze klienta (3-6 proc.).

Co ciekawe, 20-30-latki zarabiają przeciętnie nawet nieco więcej niż mężczyźni w tym wieku! Później płace się wyrównują, a po czterdziestce panowie dostają już znacznie więcej niż panie. Organizacje feministyczne grzmią o "karze za macierzyństwo" i utrudnionej drodze awansu dla kobiet. Np. w stu największych spółkach notowanych na giełdzie w Londynie niespełna co czwarty członek zarządu jest płci żeńskiej (z drugiej strony - to i tak niemal dwa razy więcej niż cztery lata temu).

"Dziś ogłaszam naprawdę wielką zmianę: nakażemy każdej firmie zatrudniającej 250 lub więcej osób publikowanie informacji o rozbieżnościach między przeciętnymi płacami kobiet i mężczyzn. Takie rozwiązanie rzuci światło na różnice w płacach i stworzy presję, która jest konieczna do zmian, zwiększając zarobki kobiet" - napisał Cameron w artykule dla wtorkowego "The Times".

Bogiem a prawdą - na tę reformę zanosiło się już od pewnego czasu. Forsowali ją wcale nie konserwatyści, tylko liberalni demokraci, którzy w poprzednim rządzie byli koalicjantem Camerona. W Izbie Lordów udało im się nawet wprowadzić poprawkę w tej sprawie do jednej z ustaw. Nie było jednak wiadomo, czy nowy rząd ochoczo zabierze się do stworzenia przepisów wykonawczych. Deklaracja premiera rozwiewa te wątpliwości.

Cameron pod ostrzałem

Tak czy inaczej - kto myślał, że Cameron zbierze same pochwały, jest w błędzie. Zaatakowali go zarówno liberałowie ("czekanie całe pokolenie jest mało ambitne"), jak i Konfederacja Brytyjskiego Przemysłu (CBI). Jej szefowa Katja Hall ostrzegła, że raporty o przeciętnych płacach "mogą być mylące", a kluczem do prawdziwej równości byłaby "walka ze stereotypami, by więcej kobiet pracowało w biznesach zdominowanych przez mężczyzn". CBI woli, by publikowanie danych było dobrowolne. Nic to, że rząd zachęca firmy do publikowania raportów już od 2011 r., a na razie czyni to garstka.

Inicjatywę wsparli za to niektórzy szefowie koncernów, np. szef grupy Lloyds António Horta Osório.

Kto wie, czy dla niewykwalifikowanych pracownic kluczowa nie okaże się zupełnie inna reforma. W zeszłym tygodniu rząd ogłosił wprowadzenie "narodowej płacy życiowej". Zagwarantuje ona, że osoby powyżej 25. roku życia będą dostawać od 2017 r. min. 7,2 funta za godzinę, a od 2020 r. - min. 9 funtów za godzinę. Obecna płaca minimalna to 6,5 funta za godzinę. Zapewne skłoni to wielu pracodawców do płacenia wszystkim minimalnej stawki, a zatem wyrówna płace kobiet i mężczyzn zarabiających sprzątaniem czy pracą za barem.

Autor: Maciej Czarnecki, Gazeta Wyborcza

Najważniejsze aktualności

 • Równość w biznesie - 2 lata projektu za nami!

  Równość w Biznesie - 2 lata projektu za nami! Co się wydarzyło w ciągu ostatnich 24 miesięcy?  Blisko 30 Ambasadorów Równości w Biznesie, 10...

  Czytaj więcej...

 • Zakończenie kampanii informacyjnej Równości w Biznesie

  Z wielkim sukcesem zakończyła się ogólnopolska kampania „Równość w Biznesie”. Jej celem była zmiana świadomości społecznej w kwestii równości kobiet i...

  Czytaj więcej...

 • Powstało grono Ambasadorów Równości w Biznesie

  Przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, w ramach projektu Równość w biznesie, powstało grono Ambasadorów Równości w Biznesie. Minister Pracy i...

  Czytaj więcej...

 • HR na Śniadanie z projektem Równość w biznesie!

  Projekt Równość w Biznesie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej został partnerem spotkań HR na śniadanie - biznesowo-towarzyskich spotkań...

  Czytaj więcej...

 • Więcej kobiet w zarządzaniu - to się opłaca!

  Premiera Przewodnika dla firm, przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

  Czytaj więcej...

 • Po raz pierwszy w Polsce: Więcej równości, więcej korzyści w gospodarce

  Czym jest lepka podłoga, szklany sufit, aksamitne getto i co mają wspólnego z sytuacją kobiet na rynku pracy? Ministerstwo Pracy i Polityki...

  Czytaj więcej...

Newsletter

Polecane linki

europa

analizy

rodzicielski

rodzina

rownetraktowanie

 • Logotypy
 • Logotypy
 • Logotypy

Niniejsza strona internetowa jest wspierana w ramach wspólnotowego programu na rzecz zatrudnienia i solidarności społecznej – PROGRESS (2007 -2013), w projekcie pn. "Równość kobiet i mężczyzn w procesach podejmowania decyzji ekonomicznych - narzędziem zmiany społecznej". Program ten realizuje Komisja Europejska. Ustanowiono go w celu finansowego wspierania wdrażania celów Unii Europejskiej w obszarach zatrudnienia, spraw społecznych i równych szans, i tym samym program ten przyczynia się do osiągnięcia celów strategii "Europa 2020" w tych dziedzinach.

Siedmioletni program skierowany jest do wszystkich zainteresowanych stron, które mogą pomóc w kształtowaniu rozwoju odpowiedniego i efektywnego prawodawstwa oraz polityki w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych we wszystkich państwach UE-27, EFTA-EOG oraz państwach kandydujących i potencjalnych państwach kandydujących do UE. Dalsze informacje są dostępne pod adresem: http://ec.europa. eu/progress

Wyłączną odpowiedzialność za treść niniejszej strony ponosi autor. Komisja Europejska nie odpowiada za skutki związane z użyciem informacji zawartych na stronie. Informacje zawarte na niniejszej stronie internetowej niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko lub opinię Komisji Europejskiej.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej © 2013 | Designed by sm32 STUDIO